Карієс

Карієс – порожнина в зубі, яка утворюється в результаті впливу кислот, що виробляються бактеріями порожнини рота. Щоб дізнатися причини виникнення карієсу і як з ним боротися розглянемо цю тему більш детально.
Зуб складається з емалі та дентину – це щільні мінералізовані тканини, у великій кількості містять кальцій у вигляді кристалів гідроксиапатиту, всередині цих щільних тканин проходять судини і нерви – це м’яка тканина.

Емаль – найтвердіша тканина людського організму, на 95% складається з мінералів. Це поверхневий шар зуба, що покриває ту частину зуба, яка знаходиться над рівнем ясен.
Основну ж масу коронки і кореня складає дентин. Дентин – це менш мінералізована тканина (кількість мінералів – гідроксиапатиту не перевищує 70%), а значить менш щільна тканина.
Як з’являється карієс?
Карієс виникає під дією кислот, які розчиняють мінеральну структуру зуба (цей процес називається демінералізацією), з утворенням порожнини. Кислота утворюється в результаті життєдіяльності бактерій порожнини рота. Бактерії, отримуючи в якості їжі легко засвоювані вуглеводи (сахарозу, глюкозу, фруктозу) переробляють їх і в якості відходів виділяють кислоту (зокрема молочну).

Вживаючи в їжу солодкі продукти (цукерки, соки і фрукти), ми одночасно годуємо і наші бактерії, які починають виробляти кислоту і вести руйнівні процеси. Більшість мікробів міститься в зубному нальоті.

Зубний наліт – це липка тонка плівка, розташована на поверхні зуба, що складається в основному з мікробів. Зубний наліт зазвичай накопичується в тих місцях, де йому легше закріпитися. Таким чином улюблена локалізація карієсу:

• в фиссурах.
• між зубами.
• карієс кореня.
• види карієсу

Види карієсу.
Карієс на жувальній поверхні зубів.
На жувальній поверхні задніх зубів, між горбами розташовані борозенки і канавки – фісури. Фіссури можуть бути вузькими і досить глибокими.
Глибокі фісури створюють бактеріям порожнини рота хороші умови для того, щоб закріпитися. Бактерії, отримуючи в якості їжі цукру, розмножуються і закріплюються як клейка маса, утворюючи зубний наліт. Ці бактерії і виробляють шкідливі для зубів кислоти, які слина вже не може вимивати. Кислота легко проникає в емаль зуба і утворюється карієс.

Діаметр щетинки щітки трохи більше самої фісури так, що при чищенні до її дна дістатися практично неможливо. Постійне “недовичіщеніе” нальоту призводить до його накопичення і утворення карієсу.

Як запобігти утворенню карієсу на жувальній поверхні зубів?

Щоб уникнути утворення карієсу на жувальній поверхні зубів, потрібно звернутися до стоматолога, який заповнить фісури спеціальним герметизуючим матеріалом. Цей матеріал (Силантьєв) за рахунок своєї підвищеної плинності при нанесенні на поверхню зуба заповнить всі важкодоступні, глибокі поверхні і зробить їх більш рівними. З такою поверхні наліт вичистити набагато легше. Роблять це на зубах, які недавно прорізалися і ще не уражені карієсом, тобто починаючи з 6 років, коли з’являються перші моляри.

Карієс між зубами.

Контактні поверхні зубів більше схильні до ризику розвитку карієсу.
При прийомі їжі в міжзубних проміжках накопичуються залишки їжі. А ми знаємо, що бактерії, отримуючи в якості їжі цукру, переробляють їх і в якості відходів
виділяють кислоту, яка легко проникає в емаль зуба і утворюється карієс.

Контактні поверхні зубів неможливо позбавити від нальоту повністю, через їх важкодоступність. Щетинки зубної щітки не можуть дістатися до контактних поверхонь.

Постійне недовичіщеніе нальоту призводить до його накопичення і утворення карієсу.

Як запобігти карієсу між зубами?

Для запобігання карієсу між зубами після прийому їжі обов’язково потрібно чистити зуби щіткою і зубною ниткою (флоси).

Карієс кореня.

Емаль найтвердіша тканина організму, але вона покриває зуб тільки до рівня ясен.

Інша частина зуба – його корінь, що не покритий емаллю, а складається з дентину і цементу.

Ці тканини за своєю природою містять менше мінералів, ніж емаль, тому вони більш схильні до карієсу. По ряду причин ясна може відійти від зуба (рецесія ясен) і поверхня кореня оголиться. Оголена поверхню кореня легше уражається карієсом, тому що вона набагато “м’якше” емалі і накопичився наліт в цьому місці важко очищати.

Причини ясенної рецесії.

Десневая рецесія спостерігається частіше у людей середнього та похилого віку. Вона може виникати в області одного зуба і носити локальний характер, а може бути в області багатьох зубів або всього зубного ряду. З віком кількість причин, що ведуть до таких змін, збільшується, і ступінь рецесії теж збільшується. Ось деякі причини:

захворювання пародонту (хвороба ясен), виникає через постійне “недовичіщенія” нальоту і його скупчення на поверхнях зубів.
некоректна чистка зубів (сильне натискання на зубну щітку і чистка дНА ДОРОЗІ вперед-назад, уздовж зубів) також може викликати зниження рівня ясен.
Раннє виявлення карієсу.

Для того щоб під час виявити карієс необхідно регулярно відвідувати стоматолога. Пацієнт може побачити у себе карієс тільки тоді, коли є достатньо великий отвір або біль в зубі.
Роль ранньої діагностики полягає в тому, що чим раніше виявити карієс, тим раніше можна запобігти його подальший розвиток. Ми знаємо, що емаль найтвердіша тканина людського організму і 95% містить мінеральні речовини. Карієс в емалі розвивається повільно, ніж в дентині тому дентин менш мінералізовані. Це означає, що дентин швидше, ніж емаль піддається карієсу. Якщо карієс не лікувати, він проникає до самого нерву зуба. А якщо це станеться, доведеться не тільки видаляти карієс і відновлювати пошкоджені тканини зуба пломбою, але і лікувати зубний нерв. Таким чином, чим раніше стоматолог виявить і почне лікувати карієс (бажано на початкових стадіях), тим краще для здоров’я пацієнта. Для досягнення цього потрібно як мінімум два рази на рік відвідати стоматолога.

Роль рентгенівських знімків у виявленні карієсу.

Для ранньої діагностики карієсу стоматологу допомагають рентгенівські знімки. На рентгенівських знімках в пошуках початкового прояви карієсу, стоматолог шукає сліди змін в емалі та дентину зуба.

Принцип виготовлення рентгенівських знімків полягає в наступному. Тверді мінералізовані тканини зуба не пропускають рентгенівські промені, що проходять крізь зуби на рентгенівській плівці. Тому на ті ділянки плівки, які були закриті емаллю і дентином зуба, потрапляло менше рентгенівських променів, а на знімку ці ділянки виглядають більш світлими.
Оскільки в областях карієсу мінерали твердих тканин зруйновані, ці області будуть виглядати затемненим. Це відбувається з тієї причини, що каріозна область ставати менш твердої або зруйнованої, і значить, через неї можуть проходити рентгенівські промені і потрапляти на рентгенівську плівку.

Для повного розуміння всього цього, розглянемо рентгенівські знімки. На цьому знімку ми можемо побачити найбільш ранню стадію утворення карієсу, яку може вловити рентгенівський знімок.

Стрілкою вказується затемнена область емалі зуба – це і є початковий карієс. Це каріозне пошкодження може і не розвиватися далі, якщо пацієнт буде користуватися зубною ниткою частіше і ретельніше.

У таких випадках стоматологи порекомендують поставити пломбу.

Якщо каріозний зуб не лікувати, то виникають ускладнення карієсу. Одне з несприятливих наслідків карієсу – це поразка нерва. Щоб вилікувати зуб, недостатньо тільки прибрати розм’якшені каріозні тканини і відновити їх пломбою, в даному випадку доведеться видаляти запалений нерв з кореневого каналу. Тому, чим раніше лікар діагностує карієс, тим краще для здоров’я пацієнта.

Поділитись у соціальних мережах
Стоматологічний інформатор
Додати коментар