Профілактика

До кінця ХХ століття в стоматології відбулися такі зміни, які в європейських статтях навіть назвали «революційними». З стоматології, орієнтованої на хворобу, вона перетворилася в стоматологію, орієнтовану на здоров’я.

У всі часи до зубного лікаря йшли з болем, з хворобою. І фахівець надавав допомогу: видалення зубів хірургічними щипцями проводилося ще в Стародавньому Єгипті. До речі, вид хірургічних інструментів з тих пір майже не змінився, що говорить про те, що в цьому напрямку стоматологія не розвивається. Потім з’явилися методи виготовлення протезів з кераміки (Стародавній Китай), з золота, слонової кістки (Франція), надійні пломбувальні матеріали стали використовувати з XIX століття (амальгама, золото).

І тільки до кінця ХХ століття чітко було визначено новий напрямок – профілактика. Стоматологія світу зробила поворот на 180 градусів! Вона стала піклуватися не тільки про лікування створилася хвороби, але і запобігання можливого захворювання. Лікування стало більш надійним, шанси збереження зубів зросли. Але це за умови виконання головного правила: приходити до фахівця, коли нічого не турбує.

Нові пломбувальні та протезні матеріали, сучасні технології змінили терміни служби протезів і реставрацій. Більш ніж 30-річне використання фторовмісних зубних паст зміцнило емаль зубів, і вона не провалюється в каріозну порожнину, а довго приховує під собою почалося захворювання. Нові умови вимагають нових відносин пацієнта з лікарем. Пацієнт повинен приходити до професіонала поки його нічого не турбує. Лікар повинен запобігти ризику виникнення хвороби. Обов’язковою і першою процедурою профілактики стає професійна чистка зубного нальоту.

Нагадаємо, що зубний наліт, «камені», які викликають кровоточивість і хвороби ясен, – це продукт наполегливої роботи наших «ворогів» – бактерій і мікроорганізмів. Таким способом вони створюють собі місце існування: камінь закриває їх від омивання слиною, що містить протимікробні речовини і має слаболужну реакцію. А під каменем і нальотом – кисло, тепло і волого. Мікробам це середовище дуже підходить, і вони швидко розмножуються, виділяючи продукти своєї життєдіяльності під ясна, на емаль зубів, отруюючи їх, порушуючи їх цілісність. Чим більше шкідливих мікробів, тим більше зсув рівноваги в роті, що приводить до дисбактеріозу порожнини рота, а звідси і швидкість накопичення «каменів» на зубах, виникнення нових каріозних порожнин, набряк і біль в яснах. Це може привести і втрати протеза, реставрації або до руйнування зуба.

Ротову порожнину можна по навантаженню порівняти тільки з серцем. І вдень і вночі йде робота: ми ковтаємо слину, розмовляємо, стискає зуби при емоціях, скриплячи зубами уві сні. Треба почати боротьбу з інфекцією, що використовує наш рот як середовище свого існування! І в цьому професійна чистка незамінна і дуже ефективна.

Поділитись у соціальних мережах
Стоматологічний інформатор
Додати коментар