Ортодонтія

Ортодонтія, якщо говорити на повсякденній мові, означає виправлення неправильно розташованих зубів.

Порушення положення зубів і співвідношення щелеп виникає в силу цілого ряду причин. Серед них досить поширені спадкові, генетично обумовлені аномалії. Хрестоматійний приклад подібної патології – видатна, в буквальному сенсі, нижня щелепа представників династії Габсбургів. Цю мітку – «нижню прогнатію» – вони демонстрували світу протягом шести століть – з 1282 по 1918 рік, сидячи на тронах Чехії, Угорщини, Австро-Угорщини, Священної Римської імперії, Іспанії та її володінь в Амеріке.р

Часто причини кривих зубів не настільки «закономірні». Це і порушення розвитку, прорізування зубів, шкідливі звички, особливо в дитинстві: смоктання пальця, тривалий період смоктання соски, ротовий дихання, травми, рахіт.

Буває, що зуби у людини великі, і їм просто тісно, ніде нормально розміститися через малі розміри щелепи, через що відбуваються «викривлення».

Всі ці зубощелепної аномалії з порушеннями прикусу виправляються лікарями-ортодонтами. Або самостійно, або разом з хірургами – коли треба впливати на більш великі структури, наприклад, на лицьові кістки, щелепи.

Це дуже давня галузь медицини. У розкопках єгипетських пірамід археологи знаходили черепи із зубами, на яких були залишки золотих зволікань – сліди того, що тодішні придворні медики практикували виправлення недоліків рота у своїх високородних пацієнтів.

Хвороба і свобода вибору.

90% людей мають викривлені зуби. Частота патологічного прикусу коливається від 60 до 80% серед населення України і країн СНД. Причому до 35% випадків вимагають спеціальної ортодонтичної допомоги.

Лікувати їх чи ні – питання, на який не завжди можна дати однозначну відповідь. Буває, що цей недолік позначається лише в тому, що псує усмішку. Функціональних порушень немає, свідчення, які б диктували необхідність лікування, як це буває, скажімо, при гнійному апендициті або серцевих захворюваннях, при подібних патологіях украй рідкісні. Але все-таки половина цих пацієнтів безумовно потребує ортодонтичної допомоги.

Згодом частота патології прикусу безперечно буде зростати. Це пов’язано з характером їжі, споживаної сучасною людиною. Їжа м’яка – наш жувальний апарат як правило недовантажений. В результаті щелепні кістки розвиваються недостатньо, зубах стає тісно. Але з п’ятдесяти відсотків, яким лікуватися абсолютно необхідно, багато хто говорить собі: я і так проживу. І все ж число тих, хто вибирає лікування, постійно зростає.

В якому віці починати лікування викривлених зубів?

В принципі ортодонтичне лікування можливе в будь-якому віці. Все залежить від того, скільки у людини залишається зубів і в якому стані тканини пародонту. Теоретично криві зуби можна виправити і в дев’яносто років. Звичайно, з віком зменшуються компенсаторні можливості організму, важче буває пристосуватися до процедури тривалого лікування. В ідеалі слід показувати дітей стоматологам з ранніх років. Грамотний лікар, виявивши будь-які ненормальності прикусу, порадить звернутися до ортодонта, який вирішить, чи варто лікувати дитину в ранньому віці або краще вловити момент пізніше, коли можна впливати на зростання щелеп і стимулювати прорізування постійних зубів в правильному напрямку. У дорослих пацієнтів можливість проведення ортодонтичного лікування визначається станом тканин пародонта (безпосереднього оточення зуба). Якщо в ньому є якісь патологічні зміни, лікар визначає прийнятну тактику лікування, щоб не погіршити процес.

Звичайно, виправлення кривих зубів пов’язано з деяким дискомфортом, певними тимчасовими і матеріальними витратами. І ось, виправдовуючи своє небажання возитися з дитиною, умовляти його, змушувати носити в роті коригуючий пристрій, деякі матусі махають рукою: ось, мовляв, і у мене криві зуби, а нічого, вийшла заміж, маю сім’ю, роботу … Пізніше, коли дитина підросте, він не подякує своїх батьків за таку, надану йому в дитинстві, поблажку.

Дійсно, в наш нинішній час криві зуби можуть позначитися негативно на долю людини, чого не можна було помітити якихось 10-20 років тому. Того, хто постійно прикриває рот, тому що соромиться своїх зубів, як і того, хто не приховує їх кривизни, сьогодні не візьмуть практично ні на одну престижну посаду. На таку людину як би лежить печать другосортності. Зрозумівши це, він подвійно починає комплексувати – уникати компаній, громадських місць. У нього розвивається «пунктик», і він насправді стає тим, яким, як він вселив собі, його бачать сторонні.

Найчисленніший загін пацієнтів у ортодонта – це підлітки. Багаторічна практика показала, що найбільша радість для лікаря і пацієнта – це коли в процесі вирівнювання зубів протягом багатьох тижнів дівчинка-підліток з гадкогпро каченяти перетворюється на прекрасного лебедя, її посмішка сліпуче широка і прекрасна. І ортодонт, і пацієнт відчувають себе переможцями.

Останнім часом люди стали більше приділяти уваги своїм зубам. Важко сказати, чи стає світ добрішим. Але що він стає усміхнені – мабуть, слід визнати. Це один з факторів, які зумовлюють майбутнє ортодонтії.

Можливості переміщення живих зубів.

Всупереч існуючій думці, зуб НЕ зрощений нерухомо з кісткою щелепи. Просто його корінь міцно притягнутий в зубній лунці тонкими волокнами сполучної тканини. Ці еластичні нитки розташовані у вузькій щілині між стінкою кістки і коренем зуба. Зуби здатні переміщатися самостійно при прорізуванні. Піддаються вони і дії сил, спеціально прикладених для зміни їх положення.

Коли на стінку зубної лунки направлено невелике тривалий тиск, вона в цьому місці розсмоктується, відкриваючи зубу простір для переміщення. А з іншого боку, там, де розтягуються волокна сполучної тканини, утворюється нова кістка, підпирають зуб, що не дає йому повернутися, сісти на колишнє місце. Це біологічна властивість чудово також тим, що зберігається протягом усього життя. Таким чином Природа подбала, щоб для скривджених нею за частиною зубів завжди залишалася можливість цю несправедливість ліквідувати. За допомогою, звичайно, фахівців.

Повернення в «лад». Методи і засоби.

Пристрої, що коректують положення зубів, бувають двох типів: знімні і незнімні.

Сумний апарат являє собою пластмасову пластинку для верхньої або нижньої щелеп. Платівка виготовляється індивідуально, по зліпку, і утримується на зубах пацієнта дротяними гачками. Під час їжі, чищення зубів, її можна знімати, з тим щоб потім знову надіти. Для випрямлення кривих зубів в знімний апарат монтують дротові дужки, петлі і пружини. Якщо ставиться завдання розширення щелепи, між половинами пластин і вставляють розширює гвинт.

Здебільшого ці пристрої застосовуються для лікування дітей.

Незнімна апаратура вбудована в роті на весь курс лікування. Її конструктивні вузли приклеєні до зубів і не знімаються. Навіть тоді, коли за допомогою різних силових елементів система піддається регулюванню з боку лікаря. Цей метод може вважатися найбільш ефективним і сучасним. При тому, що насправді йому без малого сто років. Едварда Енгл – американського ортодонта, винахідника і розробника системи так званих «брекетів» – у всьому світі визнають як основоположника незнімної ортодонтичної техніки.

У перекладі з англійської bracket означає скоба. Насправді ця «скоба» являє собою надзвичайно непростий по конфігурації, у високому ступені точне і ювелірне по виконанню виріб. Спеціальним клеєм брекет приклеюється до зуба і задає йому запрограмований напрям переміщення на шляху до правильного положення в роті. Зусилля для пересування зуба брекет сприймає від дроту, закріпленої в ньому. Сама дротяна дуга того чи іншого перетину, того чи іншого профілю закріплена між опорами – корінними зубами щелепи – з певною, що задається ступенем натягу.

Брекет виконує волю лікаря щодо того, в який бік і наскільки повертати, або нахиляти, або, нахиляючи, повертати той чи інший виправляється зуб. «Курс» брекета закладений в геометрії паза, через який передається зовнішнє зусилля. У кожного брекета паз свій, індивідуальний. Він (паз) повинен підходити до профілю силовий дроту, а ось нахил до горизонтальної та вертикальної осі повинен відповідати суто конкретному завданні повороту зуба. Набір різновидів геометрії пазів і відповідно набір брекетів такі, що з них можна підібрати відповідний абсолютно для будь-якого випадку. Набір брекетів складається з 20 штук, з яких 10 клеяться на верхні зуби, 10 – на нижні. На корінні зуби кріпляться спеціальні металеві кільця, які називаються опорними. Тут така специфіка: серійно випускаються вироби для використання за індивідуальним призначенням.

Отже, силова струна через паз брекета надає невелике, проте безперервне тиск на «неправильний» зуб. Ця безперервність – вдень і вночі, місяць за місяцем – не залишає шансів зубу і оточуючим його тканин в перерві хоч скільки-то відновити status quo, що робить лікування високоефективним.

Тільки незнімні апарати можуть рухати зуб корпусних, тобто без нахилу випрямити корінь зуба, укоротити або подовжити зуб, повернути зуб по осі.

Нарешті, тільки незнімними апаратами можна виправити нерівні зуби у дорослих пацієнтів.

Місцевий парадокс: клієнтура невелика, але черги великі. З огляду на сказане, правомірно запитати, чому настільки прогресивний метод лікування так довго – мало не сто років – пробивався в масову практику в усьому світі, а у нас ще й сьогодні лише на шляху до неї. Відповідь проста: це дуже дороге задоволення.

Вимоги, що пред’являються до самих матеріалів, що використовуються в брекет-ортодонтії, до їх механічній обробці досить високі, щоі визначає їх високу вартість. Так, на деталі з дроту йдуть нікель-титанові сплави. Значить, ви маєте дріт, по-перше, наделастичні, а по-друге, що володіє властивістю, що має назву пам’яттю форми. Наделастичні проявляється в тому, що ви можете цей дріт скільки завгодно скручувати, згинати, зав’язувати петлею – марна справа, вона знову негайно повернеться в початковий стан. А ось воно – вихідне положення – якраз задається в «пам’ять». Форма може бути як завгодно хитромудрою, проте при настанні певної температури – скажімо, 36,6 градуса Цельсія, дріт, якою б не була до того, «згадує» і приймає обриси, які їй були задані. Якщо покласти її в холодильник, вона форму втратить. Потім, нагрівшись в роті, відновить. І це відновлення в даному випадку прийме характер роботи по натягу, примусу зуба випрямити свою «позу».

Брекети в основному робляться з неіржавіючої сталі медичного призначення. Однак існують брекети і золоті, з чистого титану, монокристалу, композиту, кераміки, спеціального скловолокна, пластмаси … Золоті – тому що є люди, у яких алергія. Або просто багаті, які хочуть, щоб у них в роті було тільки золоте … Міс Америці 92-го року ортодонт встановив золоті брекети. Є брекети з цільного сапфіра, який вирощується для цієї мети. При виготовленні брекетів використовуються порошкова металургія, штампування, електронна зварювання.

Як і вся стоматологія, її складова – ортодонтія – стає все більш комплексної, багатокомпонентної областю науки і практики. Сюди входять, крім «власних», вузькоспеціальних дисциплін, обширні розділи хімії, фізики, теоретичної механіки, опору матеріалів, металознавства, математики, а також психології, соціології … Ортодонти ініціюють розробку і отримання нових і нових біметалічних сплавів: титан-молібден, титан- ніобій, титан-мідь … Ці пошуки продиктовані все новими модернізаціями конструкцій: виникають проблеми зварювання, пайки, монтажу деталей … Так, титан-молібденовий сплав увібрав в себе властивості і стали, і никелид-титану.

Брекет-система включає десятки деталей, у свою чергу, що варіюються в безлічі різновидів і модифікацій, а також стосовно фірмам-виробникам. Різноманітний і інструментарій, без якого не може обійтися при лікуванні на основі незнімної апаратури ортодонт. А що клеять матеріали, спеціальні цементи! І тільки високі технології!

Образно висловлюючись, лікар-ортодонт має під рукою якийсь «великий симфонічний оркестр» коштів, за допомогою якого він повинен виконувати кожен раз нову, часто унікальну, що триває місяцями і роками програму з багатьох відділень, частин, партій, форсування, уповільнень, плавних переходів від однієї «теми» до іншої …

Деякі попередження та рекомендації для тих, хто вирішив лікуватися за допомогою брекет-системи.

Необхідною умовою застосування цієї системи є хороша гігієна порожнини рота. Труднощі, пов’язані з чищенням зубів при наявності в порожнині рота апарату, долаються після проведення курсу навчання. У той же час кожен лікар-ортодонт може і повинен грамотно проінструктувати свого пацієнта, як утримувати зуби і апарат в чистоті.

Протипоказаннями для лікування є виражений пародонтит, психічні захворювання та наявність важких алергічних захворювань.

Красиві рівні зуби – це елемент культури, що визначає сучасної людини. Багато наших пацієнтів часто відмовляються від лікування тому, що вважають: дуже негарно ходити 1-1,5 року з «залізяччям» на зубах. Це абсолютно невірно. Блискучі «зірочки» при посмішці створюють особливий шарм людині, яка їх носить. Відома топ-модель світової величини Сінді Кроуфорд не соромилася виходити на подіуми, демонструючи одяг провідних дизайнерів і свою посмішку з брекетами. Вона розуміла, що до повної досконалості їй не вистачає сліпучої усмішки.

Поділитись у соціальних мережах
Стоматологічний інформатор
Додати коментар